Xiaomi 14 serisi, Snapdragon 8 Gen 3’ün çok önemli bir eksiğini kapatıyor

Vivo ile rekabet halinde olan Xiaomi’nin 14 serisi akıllı telefonlar, yeni Snapdragon 8 Gen 3 yonga setiyle güçlendirilmiş ilk akıllı telefonlardan biridir. Bu yonga seti oldukça güçlü olmasına rağmen, 32-bit uygulamalar için doğal destek sunmamaktadır.

Ancak Xiaomi, Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinde 32-bit uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmek için Tango adında bir 32-bit’ten 64-bit’e ikili çevirici kullanmaktadır.

Bu, bazı 32-bit uygulamalara hâlâ bağlı olan kullanıcılar için harika bir haber. Ayrıca, diğer akıllı telefon üreticilerinin de eski uygulamalarla uyumlu olmak için kendi Snapdragon 8 Gen 3 destekli cihazlarında Tango’yu kullanabileceği anlamına gelir.

Peki, bu neden bu kadar önemli? Google, geliştiricileri bir süredir 64-bit uygulamalara geçmeye teşvik ediyor ve yeni Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti de 32-bit uygulamaları desteklemiyor. Ancak, tüm geliştiriciler henüz bu değişikliği yapmadı. Bu da Google Play Store’da hâlâ önemli miktarda 32-bit uygulamanın bulunduğu anlamına gelir.

Xiaomi 14 serisi, Snapdragon 8 Gen 3’ün çok önemli bir eksiğini kapatıyor

Tango olmadan Xiaomi 14 serisi kullanıcıları bu uygulamaları çalıştıramazdı. Bu, birçok kullanıcı için büyük bir sıkıntı yaratırdı.

Peki, Xiaomi 14’teki Tango çevirici nasıl çalışır? Tango, bir ikili çeviricidir, yani 32-bit makine kodunu 64-bit makine koduna dönüştürür. Bu, 32-bit uygulamaların 64-bit işlemcilerde çalışmasına olanak tanır.

Tango oldukça verimli bir çeviricidir. Çalışma zamanında makine kodunu minimal performans kaybıyla çevirebilir. Bu, kullanıcıların Xiaomi 14 serisinde 32-bit uygulamaları çalıştırırken performans farkı görmemeleri gerektiği anlamına gelir. Uzman Mishaal Rahman, Tango’nun düzgün çalıştığını ve Flappy Bird gibi 32-bit uygulamaların Xiaomi 14 serisinde çalışabildiğini doğruladı.

Sonuç olarak, Xiaomi’nin 14 serisindeki Tango uygulaması beklenen bir rahatlama getirdi. Kullanıcıların yeni Snapdragon 8 Gen 3 destekli cihazda favori 32-bit uygulamalarını çalıştırabilmelerini sağlar. Diğer akıllı telefon üreticilerinin de Xiaomi’nin izinden giderek kendi Snapdragon 8 Gen 3 destekli cihazlarında Tango’yu uygulaması mümkündür. Bu, eski uygulamalarla uyumluluğun daha geniş bir cihaz yelpazesi üzerinde sağlanmasını garantiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir