Square Enix, Final Fantasy’den başka yapımlardan da para kazanmak istiyor

Square Enix, Final Fantasy ve Dragon Quest gibi JRPG’ler ile tanınan bir şirket. Ancak bu oyun devi, diğer önemli IP’lerini ve bu oyunları geliştiren stüdyoları sattıktan sonra, artık bu serilere olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Bu karar, 2023 Kasım’ında yapılan mali brifingde şirket başkanı Takashi Kiryu tarafından açıklandı. Kiryu, Square Enix’in oyun portföyünün çeşitliliğinin sınırlı olduğunu ve bu durumu değiştirmek istediklerini belirtti.

Şirket, güçlü IP’lerine sahip olmasına rağmen, belirli oyun stilleri ve türlere fazla bağlı kaldıklarını kabul ediyor. Kiryu, oyun pazarındaki müşteri zevklerinin çeşitlendiğini ve insanların farklı türlerdeki içeriklerden keyif aldıklarını vurguluyor. Bu bağlamda, Square Enix’in stratejisi, mevcut büyük serilerine daha az bağımlı hale gelmek ve oyun portföyünü genişletmek üzerine kurulu.

Square Enix, Final Fantasy’den başka yapımlardan da para kazanmak istiyor

Kiryu’nun dikkatini çeken ve şirketin yeni yönünü belirleyen oyunlardan biri, FuturLab’in PowerWash Simulator’ı oldu. Kiryu’ya göre, PowerWash Simulator, Square Enix’in portföyünde rahat oynanabilirliğiyle öne çıkan bir oyun ve şirket bu oyundan istikrarlı gelirler elde edebiliyor. Bu nedenle Kiryu, şirketin geliştirme yetkinliğini artırarak oyun portföyünde daha fazla çeşitlilik sağlamak istiyor. Bu, Square Enix’in tipik tarzının dışındaki oyunları geliştirmeyi deneyebileceği anlamına geliyor.

Square Enix’in Embracer Group’a Crystal Dynamics, Eidos Montreal ve Square Enix Montreal’i sattığı 2022 Mayıs’ındaki kararı eleştirilse de, şirketin NFT ve/veya metaverse temalı oyunlar veya platformlara daha fazla yatırım yapmaktansa, bu yeni stratejiyi benimsemesi tercih ediliyor.

Son Final Fantasy ile ilgili haberlerde ise, FF 14 ve 16’nın yapımcısı Naoki Yoshida, Final Fantasy 17’nin gelişiminde genç bir ekibin öncülük etmesi gerektiğini düşünüyor. Bu, Square Enix’in gelecekteki oyun geliştirme yaklaşımında genç yeteneklere daha fazla yer verme isteğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir