Nobel Vakfı’ndan geri adım

Nobel Vakfı, Stockholm’deki Nobel Ödül Töreni’ne Rusya, Belarus ve İran’ın büyükelçilerini ‘davet etme’ kararında geri adım attı. Gelen tepkiler üzerine geçen yıl olduğu gibi bu ülkelerin büyükelçileri törene davet edilmeyecek.

Nobel Vakfından konuyla ilişkin bugün yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Nobel Vakfı’nın önceki uygulamalara uygun olarak tüm büyükelçileri Nobel Ödülü ödül törenine davet etme kararı sert tepkilere neden oldu.

Kararın temeli, Nobel Ödülü’nün temsil ettiği değer ve mesajların mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaştırılmasının önemli ve doğru olduğuna inanmamızdı.

SADECE OSLO’DAKİ TÖRENE HERKES DAVETLİ

İsveç’te bu mesajı tamamen gölgeleyen güçlü tepkilerin farkındayız. Bu nedenle Nobel Vakfı yönetim kurulu, geçen yılki olağan uygulama istisnasını tekrarlamayı yani Rusya, Belarus ve İran’ın büyükelçilerini Stockholm’deki Nobel Ödül törenine davet etmemeyi tercih etti.

Daha önce olduğu gibi Oslo’daki törene tüm büyükelçiler davet edilecek.

Nobel ödülleri, açıklandıktan sonra İsveç’in başkenti Stockholmde yapılan törenle sahiplerine verilmektedir. Nobel Barış Ödülü’nü kazanan kişi veya kişiler, Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan törenle ödüllerini alıyor. Geçen yıl, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle bu üç ülkenin büyükelçileri, Stockholm’deki törene davet edilmemişti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir