Az gelişmiş ülkelere yapılan seyahatlerde iş insanlarının karşılaşabileceği hastalıklara dikkat çeken uzmanlar uyardı: Önlem almadan bu ülkelere gitmeyin

Meltem GÜNAY

İş seyahati için gittiği Nijerya’da sıtmaya yakalanan Kocaelispor Teknik Asbaşkanı ve iş insanı Ekrem Can’ın ölümü, iş insanlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeyi bir kez daha gündeme getirdi. Son yıllarda Afrika ve Asya ülkelerine iş bağlantıları kurmak için giden iş insanlarının sayısının arttığına dikkat çeken uzmanlar, bu bölgelere giden iş insanları için hayat kurtaran tavsiyeleri Patronlar Dünyası’na anlattılar.

TEDBİRLERİ ALMADAN YOLA ÇIKMAYIN

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu özellikle yurt dışına seyahat edecek vatandaşların belirli önlemleri almadan yola çıkmaması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı seyahat merkezlerine başvurarak hangi ülkeye gidiyorlarsa -özellikle riskli ülkeler- o ülkede var olan tehlikeler hakkında bilgi alınabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Şerefhanoğlu, “Özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarına mutlaka ve mutlaka uyulmalı. Gitmeden önce sarı humma ve tetanoz aşılarınızı mutlaka yaptırın.

AÇIKTA SATILAN YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Yeme içme konusunda açıkta dışarıda satılan yiyeceklerden asla tüketmeyin. Restoran ve benzeri yerlerde yemek yiyorsanız dumanı tüten sıcak yemek seçin. Salata ya da benzeri yiyeceklerden uzak durun. Açık su içmeyin, emin değilseniz buz bile kullanmayın. Dişinizi fırçalarken bile mutlaka kapalı su kullanın. Gıdalardan oluşabilecek bağırsak hastalıklarına dikkat edin. Bunları engelleyecek içerikli ilaçlar kullanın.

Afrika ve Asya ülkelerinde sıtmaya karşı dikkat edin. Açık havada dolaşacaksanız mutlaka uzun kollu giyinin, bacaklarınızı kapatan pantolanları tercih edin. Yine sivrisinek kovucu losyon kullanın. Gittiğiniz yerde sıtma açısından yüksek risk varsa sıtmaya karşı koruyucu ilaç kullanın. Bu ilaçlara gitmeden önce başlayın ve seyahatten döndükten sonra da bir süre devam edin.

Eğer seyahatiniz sırasında deri çizilmesi veya cilt hasarı sebebiyle oluşabilecek bir enfeksiyon riskiniz varsa amoksilin klavunut etken maddeli antibiyotik kullanabilirseniz. Bulunan ortamda yüksek ateşle gelişen solunum enfeksiyonu durumları için yanınızda parasetomol etken maddeli ilaçlar bulundurun.”

GİDECEĞİNİZ ÜLKEYİ ARAŞTIRMADAN GİTMEYİN

Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Duran Tok da seyahat sağlığının önemine vurgu yaptı. Seyahate çıkacak kişilerin mutlaka ve mutlaka gidecekleri ülkeler hakkında bilgi edinmeleri gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Tok, ona göre de tedbirlerini almaları gerektiğini vurguladı.

Kalp hastalıkları, tansiyon ya da alerji gibi durumlara sahip olan kişilerin gitmeden önce bu hastalıklarına göre tedbirlerini almaları gerektiğinin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Tok, “Gideceğiniz bölge olarak değil ülke olarak araştırın. Hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini öğrenin ve yaptırın. Belli ilaçlara seyahat öncesinde başlamanız gerekiyorsa bunları ihmal etmeyin. Hangi mevsimde gideceksiniz bu da çok önemli.

Özellikle sosyo ekonomik durumu düşük olarak kabul edilen ülkelere gidecekseniz temiz su kaynaklarına ve hijyen koşullarına daha çok dikkat etmelisiniz. Bunların olmaması bir çok hastalıkla karşı karşıya gelmenize neden olur. En basit ishalinden koleraya, tifoya, menenjite, Hepatit A’ya kadar bir çok hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

SİVRİSİNEKLER BİR ÇOK HASTALIĞI BULAŞTIRIR

Yine sivrisinekler yoluyla bulaşan sarı humma, dang humması, sıtma gibi hastalıklar bu bölgelerde çok fazla gözlemlenmekte. Sahra altı Afrika dediğimiz bölgede sıtmanın yanı sıra kenelerin rol oynadığı birtakım ateşli hastalıklara yakalanabilirsiniz. Ağır hatta ölüme neden olabilecek hastalıklar olabilir. Bu nedenle aşılarını olmanız, gerekli tedbirleri almanız çok önemli.

Açıktan su içmeyin, kapalı şişe ve marka tercih edin. Kaldığınız otellerin temizlik koşulları da çok önemli. Duş başlığından bile hastalık kapabilirsiniz. Yanınızda sivrisinek kovucu bulundurun. O bölgede yaşayan insanlar o hastalıklara karşı antikor geliştirmiş olabilir ama bizim ilk defa karşılaşacağımız bir hastalık büyük risk taşır” uyarılarında bulundu.

HER YOLCULUK RİSK TAŞIR

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de seyahat edilen her ülkenin kendine göre sağlık riskleri taşıdığını belirterek iş insanlarına uyarılarda bulunuyor. Dünyanın bazı ülkelerinde hala tetanoz, difteri, kızamık gibi hastalıkların endemik olarak görüldüğüne vurgu yapılırken bu aşıların yaptırılmasının önemine dikkat çekildi. Yolculuk öncesinde rutin aşılama programına göre eksik aşıların tamamlanması ya da hiç aşılanmamış kişilerin rutin aşılama programında bulunan, tetanoz. Difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, polio aşılarını yaptırmaları gerektiği belirtiliyor.

Seyahat aşıları olarak ise sarı humma ve meningokok aşılarının zorunlu olduğu belirtilirken, tifo, kolera, Hepatit A gibi aşılar da her yolcu için yolculuk risk değerlendirmesi temel alınarak tavsiye ediliyor.

Yurt dışı seyahatlerde gidilecek ülkedeki bulaşıcı hastalıklardan korunmak için en az 15 gün önce Seyahat sağlık merkezine başvurarak gerekli aşıları yaptırmak ve koruyucu ilaçlara başlamak da tavsiyeler arasında sıralanıyor.

HANGİ ÜLKELERDE HANGİ HASTALIK RİSKİ YÜKSEK

Genel Müdürlüğün internet sitesinde dünyadaki tüm ülkelerde hangi hastalıkların riskinin yüksek olduğu bilgisi tek tek yer alırken bazı hastalıklar hakkında şu bilgilere yer verildi;

Dang Humması; Sivrisinekler yoluyla bulaşan ve öldürücü olabilen Dang Humması, Amerika, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Pasifik Adalarında yoğun olarak görülüyor. Korunma yöntemlerinin başında sivrisinekler ısırıklarına karşı alınacak önlemler sıralanırken ( kapalı giysiler, sivrisinek kovucular, cibinlik, korunmuş ve klimalı odalar ), dang ateşi için aşı çalışmalarının hala devam ettiği belirtiliyor.

Sıtma: Afrika, Orta ve Güney Amerika, Karayiplerin bir kesimi, Asya (Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu dahil), Doğu Avrupa, Güney ve Batı Pasifik bölgesinde, geniş alanlarda görülen hastalık sivrisinekler yoluyla bulaşıyor. Korunmakm için sıtmadan koruyucu ilaçlar ve sivrisinek ısırıklarına karşı önlem almak gerekiyor.

Tifo: Hastalık sağlam kişilere, tifo taşıyıcısı bir kimsenin elleriyle hazırladığı yiyecek ve içeceklerle, lağım suları karışmış kirli sularla, ya da kirli sularla yıkanmış yiyecekler vasıtasıyla bulaşır. Amerika, Kanada, Batı Avrupa, Avustralya ve Japonya gibi endüstrileşmiş ülkelerin dışında bütün dünyada yaygın olarak görülür. Özellikle Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde risk yüksektir. Güney Asya’da risk en yüksektir. Korunmak için aşı olmak, riskli yiyecek ve içeceklerden kaçırmak gerekiyor.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir