Aydınlık’ta aykırı ses… Fenerbahçe ve Galatasaray’ı haklı buldu

Suudi Arabistan’da iptal edilen Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinin yankıları sürüyor. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, iki ezeli rakibin yönetimlerini eleştirerek, “Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimlerini Türkiye’de Atatürkçü mevziilerde görmüyoruz. Suudi Arabistan’da birden Atatürkçü kesildiler.” dedi.

Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık gazetesinde ise konuya ilişkin aykırı bir ses dile geldi.

Gazetenin köşe yazarı ve aynı zamanda Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı ve gazeteci Uğur Dündar’ın geçen hafta çıkan yeni kitabı “Sevdamız Fenerbahçe”nin editörü Kamil Erdoğdu “Atatürk birleştirdi” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“YURT DIŞINDA OYNATILMASI YANLIŞ BİR KARARDI”

İki takımın yine gündemi belirlediğini belirten Erdoğdu, “Bir anda haber kanalları, sosyal medya Riyad’a odaklandı. Süper Kupa finali öncesinde Suudi yetkililerin ortaya koyduğu şartlar Türk halkının ‘kırmızı çizgilerini’ geçti. Öncelikle Cumhuriyet’in 100. yıldönümünde böyle bir karşılaşmanın yurtdışında, üstelik Türklerin yoğun olmadığı bir ülkede oynanması başından yanlış bir karardı. TFF, bu yanlış kararına yaptığı açıklamalarla kulüpleri de ortak etmek istedi.” ifadelerini kullandı.

“RIYAD DÖNÜŞÜMÜN MERKEZİ”

“Riyad, tam anlamıyla Suudi Arabistan’daki toplumsal dönüşümün laboratuvarı durumunda. Suudi Arabistan’da kadınların tesettür zorunluluğu kaldırılmış olsa da genel görgü, kılık-kıyafet kurallarına riayet edilmesi gerekiyor. Ülkenin her tarafında kadınlar diledikleri takdirde başları açık gezebiliyor. İsteyen kadınlar araba da kullanabiliyor. Hatta bu konuda pozitif ayrımcılık uygulandığını söylemek mümkün. Olası bir trafik kazası durumunda kadın şoförleri koruyan düzenlemeler söz konusu. Ayrıca kadınlar tek başlarına seyahat de edebiliyor. Suudi Arabistan’da alkollü içki satışı ve tüketimi yasağı ise devam ediyor.” diyen Erdoğdu, şöyle devam etti:

Ercan Taner: TFF maddesine göre sorumlu BüyükekşiSpor

“İKİ KULÜBÜ DEĞİL TÜM KULÜPLERİ BİR ARAYA GETİRDİ”

“Anlaşılan devam eden yasaklar arasında Atatürk posterleri ve sözleri de var.

Spor yorumcuları önceki güne kadar ‘Fenerbahçe ile Galatasaray’ın hiçbir zaman dost olamayacaklarını’ konuşuyordu. Oysa iki kulübün Cumhuriyet’in payandaları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Taraftarları sürekli Atatürk, Cumhuriyet ve Filistin gibi konularda net tavır alıyor. Son olay sadece iki kulübü değil, tüm kulüpleri bir araya getirdi.”

DOĞU PERİNÇEK’İN AÇIKLAMALARININ TAMAMI

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fenerbahçe ve Galatasaray’ı eleştirerek “Neden Almanya’ya veya Fransa’ya giderken Atatürkçü değiller de tam Suudi Arabistan Çin ve İran’la iyi ilişkilere yönelince Atatürkçü kesildiler?” dedi.

Perinçek, X hesabından yaptığı paylaşımında, “Türk takımlarına Suudi Arabistan’da yakışan Filistin dayanışmasıdır. Galatasaray ve Fenerbahçe sahaya ABD emperyalizmine ve İsrail siyonizmine karşı mücadele pankartlarıyla çıkmalıydı. O zaman Arap halkıyla yürek yüreğe birleşirlerdi” ifadelerini kullandı.

“EMPERYALİSTLERE ALET OLDULAR”

“Galatasaray ve Fenerbahçe neden Almanya’ya veya Fransa’ya giderken Atatürkçü değiller de tam Suudi Arabistan Çin ve İran’la iyi ilişkilere yönelince Atatürkçü kesildiler?” diyen Perinçek, “Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimlerini Türkiye’de Atatürkçü mevziilerde görmüyoruz. Suudi Arabistan’da birden Atatürkçü kesildiler. Onları yönlendiren var. Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimleri Türk milletiyle Arap ülkelerinin arasını açmak isteyen emperyalistlere alet oldular.” dedi.

“HER ÜLKENİN HUKUKU, EGEMENLİĞİ VAR”

Perinçek, paylaşımının devamında şunları kaydetti:

“Olayı iyi anlayalım. Her ülkenin egemenliği var. Her ülkenin hukuku var. Suudi Arabistan’da maç yapmayı kabul ettiğinize göre, o ülkenin egemenliğine ve hukukuna saygı göstereceksiniz. ABD ve İsrail’in dolduruşuna gelmeyeceksiniz. ABD emperyalizmine, Avrupa emperyalizmine, İsrail siyonizmine karşı Atatürkçü mevziide olmayanlar, Araplara karşı birden Atatürkçü kesildiler. Mustafa Kemal, Batı emperyalizmine karşı savaşın kahramanıdır ve Arap ülkelerinin ve halklarının dostudur.”

Suudi Arabistan basını ‘Galatasaray-Fenerbahçe krizini’ nasıl gördüSpor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir