Öğretmene yasak bakana serbest!

YSK’YA BAŞVURDU

CHP İstanbul 3. Bölge milletvekili aday adayı olduğu için öğretmen Maksut Balmuk, yasalara uygun olarak kamu görevinden istifa etti. Öğretmen Balmuk istifa ederken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Ordu’dan aday olmasına rağmen görevini bırakmadı. Öğretmen Balmuk, Avukatı Tansu Batur imzalı bir dilekçeyle YSK’ya itiraz etti.

ANAYASA İHLALİ VAR

İtiraz dilekçesinde, “2839 sayılı Milletvekili Kanunu’nun 18. maddesine göre kamu görevlilerinin aday olabilmesi için 7 gün içinde görevini bırakması gerekir.

YSK, seçim yarışını Anayasa’ya ve yasalara uygun olarak eşit şartlarda yapılmasını temin etmek zorunda. Adil ve eşit bir yarış için kamu görevlilerinin propaganda sürecine alet edilmesinin önüne geçilmesi ve devlet gücünün aday olunan parti lehine kullanılması önlenmelidir. Aksi halde Anayasa aleni ihlal edilmiş olur” denildi.

“Aday olamazlar”

Kamu görevlerinden istifa etmeden AKP’den milletvekili adayı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bakanlar Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar, Mahmut Özer, Mustafa Varank, Derya Yanık, Vedat Bilgin, Murat Kurum, Fatih Dönmez, Muharrem Kasapoğlu, Nurettin Nebati, Vahit Kirişçi, Mehmet Muş ve Adil Karaismailoğlu’nun yasalara aykırı hareket ettiği için milletvekili adayı olamayacağı ve bu nedenle de YSK’nın adaylık başvurularını reddetmesi istendi. YSK, kararı bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir